Včera jsme Vás informovali o startu měny jménem Grin. Ta se dočkala značné pozornosti především díky implementaci technologie Mimblewimble, která poskytuje anonymní a velmi dobře škálovatelné řešení pro novou kryptoměnu. Tento způsob řešení byl původně navržen jako možné vylepšení Bitcoinu. Byl odmítnut, protože by šlo o příliš radikální zásah do kódu. Zároveň původní anonymně zaslaný návrh této kryptoměny obsahoval několik chyb, a tak trvalo téměř dva roky, než byla nějaká skupina schopna spustit kryptoměnu založenou na této technologii.
Výhody obou kryptoměn
Zatímco Grin staví decentralizaci jako svoji hlavní hodnotu. Konkurenční Beam jde cestou centralizovaného vývoje, což s sebou nese řadu výhod a nevýhod.
Decentralizovaný system vývoje může být efektivnější, ale spoléhat se na to, že veškerý vývoj udělá a zaplatí komunita může jen několik málo měn.
Beam má implementovaný system odměny vývojářům. Díky tomu je předem jasné, kteří vývojáři odpovídají za technické detaily měny. Jde spíše o službu než o plně decentralizovaný projekt. Nejlépe tento rozdíl ilustrují dostupné peněženky obou měn. Beam má graficky velmi vyvedenou a uživatelsky přívětivou peněženku. Naproti tomu Grin používá velmi hrubé rozhraní, které navíc není dostupné pro windows.
V současné době se Beam obchoduje za 0,65 USD, ale jaká bude skutečná cena se dozvíme až se zalistováním na renomované burzy. V současné době probíhá většina obchodů na burze HotBit, která je známá svým z velké části falešným objemem obchodů.