Velcí hráči: Bitcoin a Zlato

Bitcoin dosáhne podle CEO Panthera Capital Dana Moreheada v roce 2019 $42 000 a do několika let má Bitcoin potenciál dosáhnout hodnoty $356 000. “Při zobrazení logaritmického grafu Bitcoinu můžeme vidět každoroční zhodnocení o 235% což vychází do konce roku na $42 000. Vím že to zní šíleně, ale už jsme skoro v polovině. Pokud si dále natáhnete křivku, zjistíte, že další rok to vychází na $122 000 a další rok na $356 000″. Morehead se dále vyjadřoval o samotném vylepšování technologie Bitcoinu, kde možný počet transakcí neustále roste.

Bitcoin se tento týden pohybuje okolo $10000 a panuje nižší volatilita než v minulém období. Propady a nárůsty se pohybují okolo 5%. Na americkém trhu nás dnes opět čekají výsledky firem. Poslední výsledky byly celkem kladné. Dnes budou své výsledky ohlašovat především 3M (MMM) Alphabet, (GOOGL), Amazon (AMZN), Ratyheon (RTN) a hedge fond gigant Oaktree capital (OAK).Z makroekonomického hlediska nás čekají výsledky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a nových nezaměstnaných. Dow Jones vzrostl na 27277 bazických bodů tedy 0.15% S&P 500 navýšil o 0.1% na 3022, ale technologický NASDAQ se propadl o 0.23% na 8019.

Velcí hráči a zlato

Podle posledních dat a průzkumu bylo zjištěno, že například ruská centrální banka se za poslední dobu zbavuje amerických bondů, ale zato ve velkém kupuje zásoby zlata (viz. graf č.1)

Podle grafu je vidět, že se Ruská federace na začátku roku 2018 zbavila obrovského množství amerických bondů, kde se jejich pozice propadla ze 100 miliard na pouhých 18 miliard.

I jeden z největších hedge fondů na světě zvyšuje své pozice ve zlatě. Ray Dalio a jeho Bridgewater se specializuje na maximální diverzifikaci a zlato využívá jako hlavní nástroj se zápornou betou jako hedge. Podle posledních výkazů 13F Dalio zvýšil svou pozici o 3.9% ze $473 966 na $491 453. I přesto však neustále zvyšuje své hlavní pozice v ETF na emerging markets a ETF SPDR S&P 500, kde dohromady drží pozici za $5.2 miliardy.

Grayscale hedge fond

Největší americký fond Grayscale ohlásil, že současně spravuje aktiva v hodnotě $2.7 miliardy. Za druhé čtvrtletí přiteklo do Grayscale fondu $84.8 milionu což je dvojnásobek oproti minulému čtvrtletí. Grayscale přisuzuje tento rapidní nárůst díky růstu ceny i novému zájmu o kryptoměny. 84% veškerých investic do Grayscale bylo v podobě institucionalizovaných investorů.

Blížící se hlaving Litecoinu 

Za 11 dnů zde máme dlouho očekávaný halving 4. největší kryptoměny Litecoinu (LTC). Poslední hlaving Litecoinu byl v roce 2015, kdy jeho cena před halvingem vzrostla o 391% a následně klesla o 64%.

Díky tomuto halvingu se opět odměna sníží ze současných 25 LTC na 12,5 LTC. Od února tohoto roku jsme mohli vidět velký nárůst ceny Litecoinu, který se vyšplhal z $24 na $145. Za nárůstem ceny stojí nákupy těžařů, aby byla těžba při vyšší obtížnosti stále profitabilní, a tím pádem zde vzniká i prostor pro spekulace což zvyšuje cenu ještě více. Následně po prodeji spekulantů se cena propadla, ale postupem času se opět cena zvyšuje.

Dá se s nadsázkou říci, že vytěžení blocku jak Litecoinu, tak i Bitcoinu slouží jako regulovaná centrální banka, která pouští peníze do oběhu každých 2.5 minuty. U klasických centrálních bank však toto množství peněz narůstá, a tím pádem roste i inflace, ale díky halvingu se do oběhu pouští čím dál méně mincí, což inflaci naopak snižuje. U Bitcoinu můžeme očekávat halving za 299 dní, kdy scénář může být podobný jako u Litecoinu. U Bitcoinu halving zažehnul již několikrát silný bull market, kdy do jednoho roku od halvingu cena Bitcoinu dosáhla ATH.