Spuštění měny Grin

V posledních dnech vzbudilo neobvyklou pozornost spuštění měny Grin. Tato kryptoměna vzbudila velký zájem u investorů, kteří se obvykle o nové kryptoměny vůbec nezajímají. Hlavním důvodem je, že jde o měnu v mnohém podobnou začátkům Bitcoinu.

Budoucí vývoj

Vzhledem k tomu, že měna nebyla prvních 24 hodin zalistována na žádné burze, nešlo přesně určit, jaká bude její cena. Tím pádem byl cenový rozptyl v prvním dnu obchodování skutečně impozantní. Nejvyšší cena byla 261 USD a nejnižší 4,5 USD. Celá řada investorů snaží tuto měnu akumulovat, neboť v ní vidí potenciál pro následníka BTC. Osobně tak optimistický nejsem, protože vidím v absenci absolutní anonymity u Bitcoinu velkou výhodu, ale nepopírám, že trh pro anonymní transakce zde existuje.

Zároveň si nejsem jistý, zda je akumulace v této fázi ideálním postupem, a to z několika důvodů. Zaprvé jde o vysoce inflační měnu minimálně v prvních letech, neboť emise nových mincí je stabilně 50 GRIN za minutu a maximální množství není stanoveno. Tudíž inflace v prvních letech bude značná a dá se čekat, že současná vlna nadšení mírně opadne. Krásným příkladem přestřeleného startu nové měny je měna ZCASH, která se v prvních týdnech prodávala za 6,5 BTC za kus a dnes se obchoduje za 0.014 BTC i přes fakt, že jde o velmi dobře zavedenou kryptoměnu.

Závěr

I přes fakt, že v současné době jde o neuvěřitelně rizikovou kryptoměnu (i na poměry již tak vysoce rizikových kryptoměn), vyplatí se tento projekt dále sledovat, neboť má potenciál stát se jednou z předních anonymních kryptoměn.