Snaží se Binance vyprat špinavé kryptoměny?

Jen málokomu v kryptoměnové komunitě unikla zpráva ohledně hacku burzy Cryptopia. Tato burza je jakýmsi králem na poli drobných kryptoměn. Je zde možné najít i takové projekty, po kterých byste museli pátrat hluboko v seznamu kryptoměn dle tržní kapitalizace. Jde v podstatě o nejrizikovější obchodování v rámci kryptoměnového odvětví. Zde je možné během jediného dne vydělat či prodělat desítky procent, což láká mnoho nadšenců vysokého zhodnocení. 

Odcizeno více než 3 milionů

15. leden však mnoho obchodníkům na Cryptopii radost neudělal. Právě v tento den se stala burza terčem útoku při kterém bylo zcizeno značné množství prostředků. Přesná ukradená částka není známa, ovšem podle twitterové stránky WhaleAlert proběhla 2 dny před útokem transakce v hodnotě více než 3 milionů USD z Cryptopie na neznámou peněženku. Jestli tyto transakce ovšem souvisely s napadením burzy není jasné. Některé neoficiální zdroje však uvádí, že by se mohlo jednat dokonce o částku přesahující 16 milionů USD.

Zvláštní událost se však stala 16. ledna, kdy malá část ukradených prostředků skončila na největší kryptoměnové burze Binance. Jednalo se o prostředky v měnách Metal (MTL), KyberNetwork coin (KNC), OmniseGO (OMG) a EnjinCoin (ENJ) v hodnotě zhruba 30 tisíc USD. Tento krok je ze strany hackerů opravdu ojedinělým činem. Ukradené prostředky končí většinově prodané pod cenou na dark webu v co nejkratším časovém horizontu jako jsme to mohli vidět například při napadení burzy Coincheck, při které bylo zcizeno rekordních 534 milionu dolarů v kryptoměně NEM. 

Reakce burzy Binance

Burza Binance se okamžitě po tomto zjištění rozhodla prostředky zamrazit. Podivné však na této události je zjištění, že se jednalo o zcizené prostředky z Cryptopie neučinila samotná burza Binance, nýbrž běžný uživatel Twitteru pod přezdívkou @ShaftedTangu. To samozřejmě vneslo do kauzy mnoho otázek a konspiračních teorii. Některé z nich podezírají samotnou burzu Cryptopia ze spolčení s Binance na krádeži těchto prostředků.

Ptáme se..

Jak je tedy možné, že expertní tým špičkových blockchainových specialistů sedících v křeslech společnosti Binance nebyl schopen zjistit to, co obyčejný uživatel Twitteru? Proč tuto transakci burza Binance přehlédla? Neudála se v minulosti se podobná situace, o které pouze nevíme? Otazníků okolo kauzy je mnoho, přičemž odpovědí stále málo. Nezbývá nám tedy nic jiného než doufat, že se situace brzy vyjasní.