Snaží se Binance vyprat špinavé kryptoměny?

Jen málokomu v kryptoměnové komunitě unikla zpráva ohledně hacku burzy Cryptopia. Tato burza je jakýmsi králem na poli drobných kryptoměn a je zde možné najít i takové projekty, po kterých byste museli pátrat hluboko v seznamu kryptoměn dle tržní kapitalizace. Jde v podstatě o nejrizikovější obchodování v rámci kryptoměnového odvětví, kde je možné během jediného dne vydělat či prodělat desítky procent, což láká mnoho nadšenců vysokého zhodnocení. 

Odcizeno více než 3 milionů

15. leden však mnoho obchodníkům na Cryptopii radost neudělal. Právě v tento den se stala burza terčem útoku, při kterém bylo zcizeno, jak burza sama uvádí, značné množství prostředků. Přesná ukradená částka není známa, ovšem podle twitterové stránky WhaleAlert, sledující největší převody kryptoměn, proběhla 2 dny před útokem transakce v hodnotě více než 3 milionů USD z Cryptopie na neznámou peněženku. Jestli tyto transakce ovšem souvisely s napadením burzy není jasné. Některé neoficiální zdroje však uvádí, že by se mohlo jednat dokonce o částku přesahující 16 milionů USD.

Zvláštní událost se však stala 16. ledna, kdy malá část ukradených prostředků skončila na největší kryptoměnové burze Binance. Jednalo se o prostředky v měnách Metal (MTL), KyberNetwork coin (KNC), OmniseGO (OMG) a EnjinCoin (ENJ) v hodnotě zhruba 30 tisíc USD. Tento krok je ze strany hackerů opravdu ojedinělým činem, jelikož ukradené prostředky končí většinově prodané pod cenou na dark webu v co nejkratším časovém horizontu jako jsme to mohli vidět například při napadení burzy Coincheck, při které bylo zcizeno rekordních 534 milionu dolarů v kryptoměně NEM. 

Reakce burzy Binance

Burza Binance se okamžitě po tomto zjištění rozhodla prostředky zamrazit. Podivné však na této události je fakt, že zjištění, že se jednalo o zcizené prostředky z Cryptopie neučinila samotná burza Binance, nýbrž běžný uživatel Twitteru pod přezdívkou @ShaftedTangu. To samozřejmě vneslo do kauzy mnoho otázek a konspiračních teorii, z nichž některé podezírají samotnou burzu Cryptopia ze spolčení s Binance na krádeži těchto prostředků, čemuž mají nasvědčovat i jisté indicie, které nasvědčují, že útok byl spáchán uvnitř burzy.  

Ptáme se..

Jak je tedy možné, že expertní tým špičkových blockchainových specialistů sedících v křeslech společnosti Binance nebyl schopen zjistit to, co obyčejný uživatel Twitteru? Proč tuto transakci burza Binance přehlédla? Neudála se v minulosti se podobná situace, o které pouze nevíme? Otazníků okolo kauzy je mnoho, přičemž odpovědí stále málo. Nezbývá nám tedy nic jiného než doufat, že se situace brzy vyjasní.