Pondělí 15.10.2018 bylo ve znamení prudkého růstu Bitcoinu v poměru k měně Tether (USDT). Tether je měna, která je (alespoň teoreticky) fixována na dolar v poměru 1:1. Tether je v současnosti osmou největší kryptoměnou dle serveru coinmarketcap a jen za měsíc srpen byly do oběhu vypuštěny coiny v hodnotě 500 milionů dolarů. Už od svého vzniku provází Tether spekulace o jeho skutečné vázanosti k dolaru a o kapacitě burz dostát požadavkům na dostatečné dolarové rezervy v případě, že by se držitelé rozhodli směnit své Tethery za dolary. O nedostatečném krytí Tetheru se v kryptoměnovém světě zcela pravidelně vedou žhavé diskuze a již mnohokrát byly tyto spekulace a následná panika příčinou výkyvu trhu.
Analýza ceny
Toto pondělí však došlo k pravděpodobně nejsilnější vlně takzvaného Tether FUD[1], která vedla k masivnímu růstu Bitcoinu vůči Tetheru. Investoři zbrkle přelévali své prostředky a cena Bitcoinu vůči Tetheru překročila na mnoha burzách hodnotu 7000 USDT za Bitcoin. Například na burze Bittrex dosáhla cena hodnoty takřka 7600 USDT/BTC.
Jednalo se o jeden z největších růstů Bitcoinu za poslední měsíc, kdy můžeme v současném medvědím trhu pozorovat spíše jeho pohyb do strany a stagnaci. Na tento pohyb zareagovaly i další měny a pondělí bylo ve znamení zelené barvy značící růst. Samotný Tether se na některých burzách propadl vůči dolaru až k hodnotě 0,8 dolaru/Tether. To dále akcelerovalo přechod mnoha investorů do Bitcoinu. Dnes je Tether již stabilnější a udržuje si hodnotu kolem 0,95 dolaru/Tether.
Tether a jeho budoucnost
To, jestli Tether zvládne i nadále plnit funkci stabilního coinu, kam budou investoři odcházet při očekávání poklesu Bitcoinu, nebo v případech, kdy si budou chtít dát pauzu od grafů, ukáže čas. Jisté však je, že podobnou volatilitu jsme u Tetheru dlouho neviděli a pondělní strmý růst Bitcoinu oživil u mnohých investorů a spekulantů vzpomínky na minulý listopad a prosinec. Medvědí trh trvá již dlouho a kdo ví? Třeba právě tento Tether FUD odstartuje další fázi býčího trhu. Podobná situace nastala ostatně již minulé září, kdy roli Tether FUD zastoupil tzv. China ban Bitcoin FUD, po jehož konci vzrostla cena Bitcoinu z hodnoty kolem 3000 dolarů na prosincových 20 000 dolarů.
[1] Fear, uncertainty and doubt = ve světě internetu se používá k označení dezinformací ve vztahu k softwaru, hardwaru a technologii. Kryptoměnová komunita tento výraz zcela převzala.