Bitcoin dnes je podstatně pokročilejší technologie

Jen málokdo dnes popisuje stav kryptoměnového trhu v závěru minulého roku jinak než jako bublinu. Šlo o dobu, kdy prakticky nešlo nevydělat. Projekty, které ohlásily sebemenší novinku se dočkaly růstu o desítky procent. Bez ohledu na absenci hotového produktu, nebo jakéhokoliv smysluplného bussines plánu. Díky působivému růstu projektů jako Ripple nebo Ethereum, vznikla velmi rychle poptávka po produktech, které by přinesly jednak další vlnu kryptoměnové revoluce. Tato poptávka se velmi brzy dočkala své nabídky, najednou se objevilo velké množství projektů, které byly připraveny kompletně změnit svět. To vyvolalo masivní růst odvětví, který nemohl být udržitelný pouze na vágních slibech revolučního produktu a příslibu masivních zisků. 

Některé projekty odepsaly více než 90 % ceny

A následná konfrontace s realitou byla velmi bolestivá, některé projekty odepsaly více než 90 % ceny a značné procento z nich skončilo úplně. To vedlo k masivnímu obratu sentimentu. Z všeobecného optimismu a železného přesvědčení, že kryptoměny změní všechna odvětví lidské činnosti, do přesvědčení, že „je to všechno scam, protože jsem prodělal peníze“.  V obou případech jde o stejně deformovaný pohled na realitu. A deformovaný pohled na realitu má v investicích vždy stejný důsledek, lidé prodělávají peníze.  

Aktuálně je čas vystřízlivět, zisky v řádech stovek procent nejsou nikdy dlouhodobě reálnou alternativou, a už vůbec jich člověk nedosáhne investováním do náhodné kryptoměny, na základě doporučení oblíbeného youtubera. Což jakkoliv to zní absurdně, bylo ještě několik měsíců zpět považováno za běžnou praxi. To, že se toto změnilo rozhodně neznamená konec kryptoměn, ale naopak možnost brát je jako seriózní odvětví.

Pokročilejší technologie

Pro lidi, kteří nakoupili kryptoměny na začátku roku jde nepochybně o velmi těžce stravitelnou situaci. Na druhé straně, pozice nově vstupujícího investora se jeví jak naprosto ideální. Šílenství z konce minulého roku pomohlo vybudovat v oblasti kryptoměn silnou infrastrukturu, jejíž absence se naplno projevila během prosincového šílenství, kdy například burzy nebyly schopny přijímat nové registrace kvůli přetíženým serverům. Což vedlo k paradoxním momentům, kdy se například účet na Bittrexu prodával na černém trhu až za $ 5000. Ale ani samotné kryptoměny nezůstaly stejné, vzhledem k jejich open source charakteru, se jejich vývoj s růstem ceny nezastavil, ale díky podstatně většímu zájmu naopak zrychlil. Bitcoin dnes je podstatně pokročilejší technologie, než byl před rokem.

Situace na trhu

Ovšem nejzajímavější je pro nového investora situace na trhu. Masivní výprodej a odliv peněz z odvětví zanechal řadu nadějných projektů na minimálních cenách, a vedle naprosto nefunkčních projektů je možné nalézt i takové, které stále mají onen potenciál na exponenciální růst. Tentokrát s tím rozdílem, že nepůsobí žádné FOMO. Takže neexistuje žádný důvod, proč investovat zbrkle bez důkladné analýzy projektů. Výsledky se sice nedostaví v řádu několika dní, jako minulý rok na podzim, ale pro trpělivého investora je trh aktuálně plný skutečně jedinečných příležitostí.