Lightning Network: urychlit transakce Bitcoinu

Digitální startup Lightning Labs oznámil vydání beta verze Lightning Network pro širokou veřejnost. Cílem této technologie je usnadnit a urychlit transakce Bitcoinu a Litecoinu a vyřešit problémy, kterým v minulosti uživatelé čelili, jako byly vysoké transakční náklady a zdlouhavé čekání na potvrzení transakcí.

Problémy škálovatelnosti Bitcoinu

Pokud jste sledovali situaci kryptoměnového trhu na konci roku 2017, jistě jste slyšeli o problémech se škálovatelností Bitcoinu. Tím, jak rostl počet uživatelů Bitcoinu a počet transakcí, zvyšovala se doba mezi potvrzováním transakcí, a tudíž i transakční poplatky. Pokud se tedy Bitcoin má stát užitečným  prostředkem směny a ne pouhým uchovatelem hodnoty, musí se něco změnit.

Bitcoin Cash byl vytvořen za účelem vyřešení tohoto problému, čehož měl dosáhnout zvětšením svého blockchainového bloku z 1 MB na 8 MB. Zvětšení zosminásobilo rychlost transakcí ze 3 na 24 transakcí za sekundu a výsledkem bylo, že Bitcoin Cash má stejně nízké transakční poplatky, jako měl Bitcoin od roku 2009 do roku 2016. Problémem je však velikost bloku. Větší bloky vyžadují vyšší náklady na běh plného uzlu na síti a vyšší náklady snižují počet účastníků tvořících síť uzlů. Menší počet uzlů tvoří síť více centralizovanou.

Existuje však jiná cesta, která výrazně sníží poplatky a zvýší počet transakcí. A tou je Lightning Network.

Lightning Network

Podle webových stránek Lightning Labs je účelem Lightning Networku:

„Lightning Network je síť stavěná na povrchu existujícího blockchainového protokolu. Podobně jako je tomu u Internetu, který je stavěn ve vrstvách, Lightning tvoří úplně novou vrstvu nabízející instantní, vysoko-objemové platby, které jsou denominované v blockchainové nativní měně. Naše implementace, LND (Lightning Network Daemon), byla primárně vyvíjena pro Bitcoin, ale také jsme integrovali podporu pro Litecoin.“

Představte si, že místo tří transakcí za sekundu by Bitcoin dokázal zpracovat desítky tisíc transakcí za sekundu. Pokud by tohle bylo možné, Bitcoin by se stal jak dlouhodobým uchovatelem hodnoty, tak i účinným prostředkem směny. To je přesně to, co Lightning Network nabízí jako řešení problému škálovatelnosti.

Ptáte se jak? Lightning Network používá vestavěnou blockchainovou Smart contract funkci k umožnění off-chainových transakcí napříč zajištěnou sítí účastníků. Díky tomu může celá síť fungovat decentralizovaně a nedochází k riziku nesplnění dohody protistrany. Smart contract byl zaveden pro zajištění návratnosti, a tudíž nemusíte věřit prostředníkovi, přes kterého daná transakce probíhá.

Co se od Lightning Network očekává? 

Díky jednoduchosti platebních kanálů je možné sítí přenést mnoho transakcí téměř s nulovými náklady, a tedy za nízké transakční poplatky. To povede potenciálně ke vzniku nových možností jako jsou mikrotransakce, které si dnes u Bitcoinu nedokážeme představit, aniž bychom neplatili vyšší poplatky než samotná výše transakce.

Již proběhly určité testy na hlavní síti Bitcoinu, ale ten největší milník přišel nyní v březnu.

Beta verze Lightning Network

Vydání beta verze Lightning Network, která poskytuje první příležitost vývojářům, technickým uživatelům a operátorům těžebních uzlů k otestování softwaru posíláním Bitcoinů, proběhlo 15. března. Mnoho vývojářů vnímá vydání beta verze jako převratný  milník tohoto projektu.

Ačkoliv může být Lightning Network počátkem něčeho velkého, měli bychom mít na paměti, že každá nová technologie vyžaduje nějaký čas na ustálení před tím, než dojde k úspěšné implementaci v rámci globálního nastavení.

Tým Kryptofondu bude vývoj dále pozorovat, jelikož Lightning Network může významně ovlivnit budoucnost Bitcoinu a dalších kryptoměn.