Blockchain

Jak velká jména používají blockchain technologii?

Kryptoměny už mají ve světě vytvořené své místo. Napříč tomu je nejlepší vysvětlovat blockchain ve spojení s novou technologií, a nikoliv měnou, pod kterou si každý představí etablovaný dolar, či euro. Nejlepší způsob, jak představit novou technologii, je spojit ji s projekty dobře známých společností, které se novou technologií zabývají. V následujícím článku popíšeme několik dobře známých společností, které vyvíjejí aktivitu v této nově vzniklé oblasti.

IBM Blockchain solutions

IBM poskytuje „blockchain as a service“ prostřednictvím platformy IBM Cloud. Jedná se o platformu, která nabízí bezpečnost uložených dat a výkon decentralizované sítě různým fintech společnostem či bankám.

Kodak

Společnost se rozhodla vytvořit KodakCoin prostřednictvím ICO. Tímto projektem by chtěla pomoct nezávislým fotografům po celém světě spravovat svoji tvorbu pomocí blockchainu.

Maersk

Je přepravní společnost zaměřená zejména na lodní dopravu. Společnost začala spolu s IBM spolupracovat na tzv. „supply chain management“, který funguje na blockchainu. Důvodem je, že systémy Maersku byly v nedávné době napadeny hackerským útokem. Systém blockchain dokáže dosáhnout daleko lepší úrovně zabezpečení.

Ethereum enterprise alliance

Platforma, která spojuje společnosti z různých odvětví s kryptoměnou Ethereum. Záměrem je budování nových aplikací na jeho blockchainu a využití smart kontraktů. V současnosti jsou v alianci desítky společností, mezi nimi například Accenture, Delloite, CME group, ING či J.P. Morgan.

Samsung

Společnost v roce 2015 vytvořila platformu Nexledger (Next & Distributed ledger). Nexledger funguje jako platforma pro firemní klientelu, která má zájem vyvíjet nové aplikace na blockchainu. V současnosti podal Samsung 7 patentů v rámci využívání blockchainu. Mezi patenty patří například patent na digitální identitu na blockchainu nebo bodový transakční systém či peněženky.

R3

Aliance, která vznikla v roce 2015, přičemž jejím hlavním cílem je využít blockchain v bankovním a platebním systému. V současnosti je v alianci víc jak 70 společností. Dosavadním úspěchem R3 je platforma Corda, jejímž cílem je standardizovat transakční systém mezi zúčastněnými členy. Mezi členy patří například Accenture, Ernst & Young, Intel, Microsoft či KPMG

Dubaj

Dubaj si dál klade za cíl stát se prvním blockchainem poháněným státem. Vláda vytvořila komisi pro zkoumání a posuzování projektů v oblasti zdravotnictví, dopravy, registrací firem či registrací diamantů.

Estonsko

Estonsko je všeobecně známé pokročilou veřejnou správou, která funguje hlavně elektronicky. Blockchain začalo Estonsko využívat už od roku 2012 a používá se například ve zdravotnictví či justici.

Švýcarsko

Zug ID je podobný blockchainový systém veřejné správy jako v Estonsku. Občané tak mohou většinu povinností vůči státu vykonávat elektronicky, včetně voleb.