Bitcoin: Bublina nebo nástup nové technologie?

Názory na budoucí osud kryptoměn se liší. Konzervativnější proud, zejména z oblasti bankovnictví a akcií, mluví o veliké spekulativní bublině. Tvrdí, že tak vysoké výnosy za tak krátkou dobu zkrátka nejsou udržitelné. Tábor zastánců kryptoměn však argumentuje tím, že dané odvětví je zapotřebí chápat nikoli pouze jako třídu aktiv, ale zejména jako novou technologii.

V oblasti konvenčních aktiv, které jsou obchodovány dlouhodobě a široká společnost o nich má adekvátní povědomí, jsou vskutku všeobecně vysoké výnosy během krátké doby známkou bubliny a kterou čeká nevyhnutelné splasknutí. Nicméně v oblasti technologií bývá průběh odlišný a exponenciální růst může být jednoduše vedlejším důsledkem šíření nové technologie.

Masivní cenový růst posledních let zkrátka nemusí být neudržitelnou bublinou, nýbrž příznakem širší adopce nové technologie decentralizovaných systémů pro převod a uchování hodnoty. To nicméně neznamená, že tuto případnou adopci nebudou provázet významné cenové korekce. Bitcoin letos již třikrát zažil pokles z dosavadního maxima v řádu desítek procent; prozatím se však cena vždy z propadu vzpamatovala a pokračovala v dalším růstu. Krátkodobá volatilita ostatních kryptoměn bývá ještě vyšší.

Z důvodu vysoké volatility bývá nejvhodnější pro dlouhodobého investora strategie buy & hold.