Bitcoin a kryptoměny lámou rekordy

Bitcoin byl koncem roku 2016 označen investičním portálem Bloomberg za nejvýnosnější měnu světa – během dvanácti měsíců dosáhla zhodnocení 130 %. Na rok 2017 předpovídali optimisté pokračování trendu, pesimisté naopak mluvili o nevyhnutelném splasknutí investiční bubliny, kterou kryptoměny v čele s bitcoinem dle mnohých jsou.

Letošní vývoj

Realita dosavadního letošního vývoje překvapila všechny pozorovatele sektoru kryptoměn. Bitcoin dosáhl od začátku roku zhodnocení ve výši přes 660 %. A co je ještě překvapivější, bitcoin vykazuje jedno z nejnižších rostoucích zhodnocení v oblasti kryptoměn. Druhá největší kryptoměna, ethereum, dosáhla zhodnocení přes 3 900 %. Tento exponenciální růst byl zapříčiněn kombinací několika faktorů.

Předně, kryptoměny po devíti letech existence dospívají do fáze uznání. Zatímco dříve se jim dostávalo zejména posměchu a byly označovány za pomíjivou módu a hračku programátorů, v roce 2017 uznaly pokrokové země (Japonsko, Jižní Korea, Švýcarsko) bitcoin a další kryptoměny jako legitimní součást moderní ekonomiky a usilují o nastolení adekvátního regulačního prostředí, aby vznikající odvětví nezadusily. O bitcoinu se začínají příznivě vyjadřovat i lidé, jako Bill Gates, Lloyd Blankfein (Goldman Sachs), Richard Branson (Virgin), či Mike Novogratz (Fortress Investment Group), který se dokonce rozhodl do bitcoinu a etherea investovat 10 % svého majetku.

Vývoj do budoucna

Nové třídy spekulativních aktiv si začínají rovněž všímat i institucionální investoři. V průběhu roku 2017 začalo investici do kryptoměn nabízet více než 90 hedge fondů. Koncem října oznámila možnost obchodování bitcoin futures kontraktů i celosvětově největší derivátová platforma CME Group.

V posledních měsících zaznamenávají kryptoměnové burzy a směnárny zvýšený zájem běžných lidí o otevření účtu, s jehož pomocí mohou kryptoměny zakoupit. Jedna z největších směnáren světa, Coinbase, nedávno uvedla, že během jednoho rekordního dne evidovala sto tisíc nových účtů.

Závěr: poptávka s omezenou nabídkou

Společně s pokračující adopcí obchodníků a poskytovatelů služeb tak vzniká čím dál větší poptávkový tlak na třídu aktiv, která má ze své podstaty omezenou nabídku. Bitcoin a většina ostatních kryptoměn má protokolem stanovený limit maximálního počtu coinů, jež budou do světa postupně uvolněny s pomocí kryptoměnové těžby (která probíhá alokací výpočetního výkonu procesorů, grafických karet, či specializovaných zařízení ASIC).

Rostoucí poptávka v kombinaci s omezenou nabídkou pak způsobuje pozorovaný růst ceny bitcoinu a dalších kryptoměn.