Kauza burzy BitMEX

Nedávno jsme psali ohledně kauzy společnosti Bitfinex, že neoprávněně dovoloval americkým občanům obchodovat kryptoměny.

Rekapitulace Bitfinexu

Po dvou měsících burza Bitfinex bude znovu čelit žalobě. Žalobu podala opět new yorská advokátní kancelář kvůli poskytnutí pujčky Tetheru v hodnotě $625 milionu. Bitfinex i dceřinná firma Tether tvrdila, že se daná transakce nepohybovala na území New Yorku, tedy nedpodléhala americké jurisdikci. 

Bitfinex tvrdil že veškerou obchodní činnost pozasatvil již 30 ledna 2017. Avšak kancelář dodala  dokument, kde jsou důkazy, že Bitfinex i nadále prováděl transakce po roce 2017 a dokonce i po poskytnutí půjčky v roce 2018 se dále prováděly transakce. Pokud se prokáže, že Bitfinex prováděl transakce na americké půdě, porušil tím new yorské právo.

Dále se bude řešit, že Tether nebyl plně kryt 1:1 s americkým dolarem a že díky tomuto umělému vytváření Tetheru se rapidně zvedla cena Bitcoinu.

BitMEX

Burza BitMEX patří mezi současné největší kryptoměnové burzy na světě. BitMEX díky své velké páce x100 přitáhl velké množství spekulantů díky čemuž permanentně dosahoval objem obchodů přes 1 miliardu dolarů denně (Burza BitMEX slouží pouze pro obchodování s futures kontrakty na Bitcoin, nikoliv samotný Bitcoin).

Podle poslední zprávy firmy TokenAnalyst odešlo z Bitmexu právě kvůli zásahu amerických úřadů zhruba $530 milionu.

Dceřinná analytická firma Ceteris Paribus komentovala zprávy dne 4. srpna s tím, že BitMEX nikdy nezažil větší odliv kapitálu, než 100 milionů dolarů za jediný měsíc. Během celého roku 2018 činil celkový odliv 1,3 miliardy dolarů. Dále Ceteris dodala, že BitMEX se ještě nikdy nesetkal s měsícem, kde by ztrazil více kapitálu než získal. Během jednoho dne burza zaznamenala outflow Bitcoinů v hodnotě 83 milionů dolarů, zatímco získala pouze 12 milionů dolarů.

Odliv kapitálu z BitMexu

Celkový pohyb Bitmexu oproti Bitfinexu je velmi znatelný

Kauza začala počátkem července debatou mezi generálním ředitelem BitMEX a spoluzakladatelem Arthurem Hayesem a známým krypto antagonistou Nourielem Roubinim.

Po debatě Roubini zveřejnil svou esej Crypto Heist, ve které kritizoval BitMEX a obvinil burzu z praní špinavých peněz a podporu zločincům.

Celková návštěvnost webových stránek BitMEXu se od poloviny července také výrazně snížila, což se časově shoduje ze samotnou kauzou vydanou USA. Podle dat Alexa se rank BitMEXu snížil 19. července z 11 851 na 12 644, což naznačuje, že uživatelé, zejména Američané používající VPN, aktivně stahují své prostředky z burzy.

Nicméně, rezervní fond BitMEXu podle oficiální stránky nadále rostl. Fond si připsal přibližně 1 400 BTC (16 milionů USD) za období od 4. července do 4. srpna. Nyní obsahuje 30 600 BTC (téměř 360 milionů USD).

Prostor pro konkurenci

Na začátku měl BitMex jako jediný možnost páku x100 a tím lákal trh na možnost největšího zhodnocení (ale i ztráty).  Nově i další burzy jako například Bitfinex, nebo Bybit nabízí páku x100. V konečném důsledku je mnohem lepší pro trh, když je větší konkurence, jelikož se sníží vliv jedné burzy na cenu Bitcoinu. V minulosti jsme mohli vídat takzvané Bart patterny, kdy se díky obrovské páce Bitcoin propadl, a nebo naopak narostl o velké procenta za krátký čas.