Bitcoin v portfoliu: Snížení rizika, zvýšení výnosnosti

Pokud se ptáte, jak správně rozprostřít portfolio na následující roky, tak tuto zprávu čtete správně. Na tuto otázku se ptá spoustu investorů, a dokonce byl na to proveden i výzkum z prestižní univerzity Yale.

Návratnosti v různých časových intervalech

Graf světové banky J.P. Morgan, která sumarizuje za posledních 20 let výkonnost různých finančních instrumentů, tak právě zlato je v návratnosti investice na nejvyšším místě. Zlato za posledních 20 let bylo více výkonnější než akcie, ropa, mix portfolii, dluhopisy anebo nemovitosti.

Ale sumarizace za posledních 20 let není zcela objektivní.

  • Návratnost za posledních 40 let u S&P 500 má výnos 11.67% ročně a celkově 8200% návratnost, přičemž zlato roční výnos 4.30% a návratnost 439%.
  • Při pohledu na zhodnocení za posledních 80 let, pak S&P 500 mělo roční zhodnocení 11.19%, celkem návratnost investice 488,388% a zlato roční výnos 4,62%, celková návratnost 3621%.

Takže při delším držení hlavních amerických akcií, tzn. indexu S&P 500*, můžeme mít několikanásobně zhodnocení a návratnost investice, a to daleko více než u zlata.

To jsou ale jen historické data.

Jak vyřešíme svá portfolia v dalších 10, 20 let?

  • Experti na akciové tituly uvádějí, že v příští dekádě můžeme uvažovat o -3% až +1% zhodnocení u akciových titulů.
  • U 10-ti letého dluhopisu při průměrných výnosech 2.5% až 3.25%.
  • A pokud chcete držet americký dollar, pak se bavíme o roční působení inflace na vaše peníze 2%. To znamená, že každý rok přijdete o 2% z držených peněz, které máte uložené v bance.

Pokud se investoři rozhodnou investovat do tradičních aktiv, můžou tak očekávat nepříliš velké zhodnocení.

Zahrnutím Bitcoinu do svého portfolia docílíte lepším zhodnocením a zmenšením rizika (tak jak tomu bylo posledních 10 let u akcií, které zažily největší býčí trh – největší růst –  ve své historii).

Dle výzkumu z univerzity Yale, by každý měl mít alespoň 6% až 10% svého portfolia uloženého v digitálním zlatu. To znamená v Bitcoinu.

Dle Ekonoma Aleh Tsyvinskiho z Univerzity Yale by každý investor měl mít optimálně vyvážené portfolio, kam má patřit i Bitcoin. Dle výzkumu docházíme k závěru, že Bitcoin v dlouhodobém držení prokazuje daleko vyšší návratnosti investice a zhodnocení než jakékoli jiné finanční instrumenty.

Bitcoin: Sen pro dlouhodobé investory

Dnešním dnem Bitcoin překonal kapitalizaci $92 miliard. Pokud investoři investují do dlouhodobého horizontu, pak počítají s volatilitou během držení dané měny nebo různých jiných investičních aktiv.

Slýcháme mnoho názoru na Bitcoin. Daný investor si musí udělat malý průzkum co to je za technologii a jaké přidané hodnoty do světa přináší. Ať je plně seznámen s dlouholetou investicí a nehoní se za honbou mnohonásobných zisků.

Pak se stává Bitcoin sen pro dlouhodobé investory, kteří hledají velmi uspokojivé výnosové návratnosti během 5 až 10 let.

 

*(*S&P 500, nebo jen S&P, je americký akciový index založený na tržní kapitalizaci 500 velkých společností, které mají akcie kótované na burzách NYSE, NASDAQ nebo Cboe BZX Exchange)