Anonymita plateb se dost často udává jako jedna z hlavních výhod Bitcoinu, což má ovšem s realitou pramálo společného. Bitcoin poskytuje určitou úroveň pseudoanonymity. Díky tomu, že adresy jsou anonymní, ale všechny převody mezi nimi jsou veřejné. Ty se dají dopátrat jejich držitelé a následně i celá jejich finanční historie. Toto řešení má své pro i proti.
Regulatorní orgány mají velký problém s anonymními platbami. Díky jejich možnostem využití pro nelegální účely a rovněž nemožnosti vystopovat ukradené prostředky což vede ke značným problémům s jejich implementací do každodenního života. Výhodou je anonymita, která má v současném světě stále větší hodnotu.
Bitcoin se rozhodl jít cestou bez anonymních plateb, což vytvořilo na trhu místo pro celou řadu dalších měn, které naopak považují anonymitu plateb za svůj hlavní cíl.
Připravili jsme pro vás přehled pěti nejúspěšnějších anonymních měn.
Monero
Monero se velice rychle stalo symbolem anonymních kryptoměn a zároveň jasnou jedničkou v tomto oboru. Na rozdíl od ostatních měn v tomto seznamu není založena na Bitcoinu, ale na kompletně vlastním kódu a originálním způsobu šifrování. Je navíc nativní, takže nelze provádět platby, které by nebyly anonymní. To sice poskytuje vyšší úroveň anonymity než u ostatních kryptoměn Zároveň pro Monero generuje řadu právních problémů, jako například plošný konec obchodování na Japonských burzách.
Zcash
Zcash používá anonymizační technologii zk-SNARK. Ta patří k nejpopulárnějším způsobům anonymizace kryptoměn v současném světě kryptoměn. Kontroverze na Zcashi však budí 20 % developers tax, z každého vytěženého bloku. Autoři mají autoři k dispozici dostatek finančních prostředků na propagaci své měny, ale zároveň podle mnohých není zcela korektní, aby zakladatel měny měl příjem k její emisi zdarma. Tato výtka vedla k řadě forků z nichž nejznámější jsou Zclassic a Zencash.
Horizen (dříve Zencash)
Horizen je pravděpodobně nejúspěšnějším forkem Zcashe. Oproti svému předchůdci odstranil vývojářský podíl na vytěženém bloku a přidal takzvané secure nody. Což je obdoba masternodes. Díky velmi početné komunitě se tento coin neustále rozvíjí. Jde o jeden z mála projektů co během posledních měsíců konzistentně rostl.
DASH
Dash byl první měnou, která popularizovala masternodes a anonymní platby byly jen jakýsi bonus navíc. Hlavní cíl DASHe je vytvořit platební systém schopný instantních plateb s co možná největším využitím. Velkou zásluhu na tom, že se tento plán daří realizovat má fond komunitních prostředků, o jehož využití rozhodují právě držitelé masternodes.
Bitcoin Private
Bitcoin Private je fork Bitcoin a Zclassic, přičemž málokdo by jej nazval úspěšným. Ovšem zcela jej odepsat by mohlo být předčasné rozhodnutí. Autoři doplatili na nerealistická očekávání kupujících, kteří očekávali cenu v řádek stovek dolarů, přičemž se jim dostalo pozvolného sestupu na současné 3 dolary. Vývojáři poslední měsíce strávili přechodem Zcashového kódu na Bitcoinový kód, což by mělo zajistit plnou kompatibilitu se sítí lightning network a v kombinaci se současnou velmi nízkou cenou vést k zajímavým cenovým pohybům.