Zlé časy pro Bitcoin Gold?

Populární americká kryptoměnová burza Bittrex oznámila, že se dne 14.9 2018 chystá odebrat ze své nabídky obchodování kryptoměnu Bitcoin Gold (BTG).  Odebrány budou veškeré páry a to konkrétně, BTC-BTG, ETH-BTG a USTD-BTG. Důvodem je nesplnění závazku se strany vývojářů BTG, kteří měli zaplatit společnosti Bittrex odškodnění za květnový 51 % hackerský útok. Ten poškodil výše zmíněnou kryptoměnovou burzu. Burza se na toto tuto situaci rozhodla reagovat úplným ukončením obchodování této kryptoměny na svojí platformě. 

Vysvětlení útoku

Tento typ útoku je možno provést, pokud člověk ovládá více než 50 % výkonu sítě. V této situaci může dotyčný vytvořit falešné bloky, což ohrožuje právě aktivní transakce (ke coinům v peněženkách se dostat nemůže). Burza by v této situaci měla okamžitě zvednout počet nutných potvrzení u výběrů coinu, což v tomto případě Bittrex neučinil. 

Bitcoin gold stal terčem 51 % útoku

V květnu letošního roku se Bitcoin gold (BTG) stal terčem 51 % útoku, při kterém byly několika burzám odcizeny mince BTG v hodnotě 18 milionů dolarů, jednou z největších obětí útoku se stala právě burza Bittrex. Zpočátku se tato americká obchodní platforma dožadovala po vedení BTG 12.372 BTG (cca 265 000 USD) jako kompenzaci za vzniklou ztrátu, následně však své požadavky přehodnotila pouze na 6000 BTG. Vývojářský tým BTG však odmítl tuto částku zaplatit s odůvodněním, že jsou nezisková organizace, a že tudíž nemůže ručit.  

Bitcoin Gold vznikl jako hard fork (odštěpení) Bitcoinu v říjnu roku 2017 s vizí zastavení těžební monopolizace několika velkými hráči, kterou můžeme vidět právě u Bitcoinu (Bitmain). Paradoxní je však fakt, že se vedení rozhodlo, že prvních 100 tisíc BTG vytěží oni sami, ve výsledku tedy nebylo možné první 3 měsíce po uvedění BTG těžit. V červnu letošního roku BTG implementovala nový POW (Proof-of-work) algoritmus, který má zabraňovat podobným 51 % útokům a naplňovat původní účel BTG, tedy být ASIC rezistentní verzí Bitcoinu.