TOP 5 ICO v roce 2018

Kryptoměnové trhy jsou v současné době divokým západem soudobého investování. Můžete se prakticky ze dne na den stát milionářem či přijít o všechny své prostředky. Není výjimkou se v této oblasti setkat se zhodnocením v tisících procent v horizontu 7 dní, či naopak s propadem hodnoty až o 90 % za týden. Jako názornou ukázku aktuálních extrémů si můžete prohlédnout statistiku top gainers and losers z internetové stránky coinmarketcap.com, kde jsou zobrazeny nejziskovější a také nejztrátovější kryptoměny za určité časové období.

V tomto rizikovém světě však existuje fenomén, který posouvá rizikovost investice do úplně nových úrovní. Jmenuje se ICO (nebo-li Initial Coin Offering). V rámci ICO nový projekt, obvykle start up, vybírá peníze pro svoji existenci, výměnou za tokeny, které obvykle představují podíl na jeho budoucím produktu. V praxi zde tudíž dochází k tomu, že lidé investují do slibu, že z daného projektu. A proč jsou lidé ochotní podstupovat takové riziko?  Odpověď je jednoduchá, některá ICO byla až komicky výnosná a my si v tomto článku probereme 5 nejvýnosnějších ICO všech dob.

5. SpectreCoin (XSPEC)

Tato kryptoměna byla vydána ke konci roku 2016 a svým prvotním investorům vygenerovala pohádkové zisky. V současné době se obchoduje za cca 0.30 USD, přičemž při svém uvedení na trh byla hodnota této mince 0.001 USD a ve svém maximubodě dosáhla až na cenu 6.56 USD. Důvodem tohoto pohádkového zhodnocení je, že šlo o jednu z prvních anonymních kryptoměn, což je dlouhodobě velmi lákavý koncept.

4. NEO (dříve Antshares)

NEO je činský blockchainový start-up, který má být jakýmsi ekvivalentem slavného Etherea. Zakládá si především na smart kontraktech a možností pasivního příjmu při držení této mince a to prostřednictvím mincí GAS. První kolo ICO v říjnu 2015 ve kterém vybrali přes půl milionu USD, následně se uskutečnilo v září 2016 druhé kolo ICO, ve kterém se už vybralo více než 4.5 milionu USD. Při vstupu na trh v roce 2015 se jedna mince NEO obchodovala za 0.032 USD, naopak na ve svém vrcholu se cena vyšplhala těsně nad 160 USD.

3. Ethereum (ETH)

Ethereum je decentralizovaná platforma umožňující vytváření smart kontraktů a decentralizovaných aplikací. Projekt odstartoval v roce 2013 kdy se skupina vývojářů, v čele se Vitalikem Buterinem, rozhodla vytvořit novou generaci kryptoměn, která umožní nejen platby, ale také vznik decentralizovaných aplikací. Od té doby popularita Etherea rostla a v současné době jde o kryptoměnu s druhou největší kapitalizací. ICO tohto projektu proběhlo v létě 2014, v kterém se vývojářům podařilo získat finanční prostředky v hodnotě 16 milionu USD, přičemž hodnota jedné mince činila 0.311 USD. Prvotní investoři měli jistě co slavit, když se o tři roky později cena vyšplhala až na 1400 USD.

2. IOTA

IOTA je decentralizovaná platforma přenášející výhody a efektivnost blockchainové technologie na pole Internetu věcí (IOT). Její předností je rychlost, nekonečná škálovatelnost, nepotřeba těžařů či nulové poplatky za transakce. ICO proběhlo v prosinci 2015, kde si vývojáři přišli na více než 400 tisíc USD, v němž se prodali veškeré mince, jejichž cena činila méně než 0.001 USD. V průběhu altcoinového šílenství na konci roku 2017 se však hodnota IOTy vyšplhala až na 6 dolarů.

1. NXT

NXT je jedním z nejstarších projektů se kterým se dnes můžeme v kryptoměnovém světe setkat. Počátky se datují k listopadu 2013, kdy ho anonymní vývojář pod pseudonymem BCNext představil světu. NXT je blockchainová platfoma na aplikace a finanční služby. Projekt disponuje s vlastní burzou, komunikačním systémem, trhem a umožnuje malým projektům či velkým korporacím a bankám vytvářet vlastní blockchainové aplikace. ICO proběhlo v září 2013 při ceně 0.0000168 USD za jednu minci, přičemž vývojáři během něj vybrali pouze 18 000 dolarů. Při svém maximu v prosinci 2017 se přitom NXT obchodovalo za 2 USD za kus. Investice jednoho dolaru v roce 2013 by tudíž trpělivému investorovi přinesla zisk 119 047 dolarů.