Bitcoin: Investice do kryptoměn za 5000

Pravděpodobně každý v posledním roce slyšel o kryptoměnách. Raketový růst cen v závěru roku 2017 a dlouhý pád v roce 2018 přilákaly značnou pozornost, přičemž ti odvážnější dost často investovali na samém vrcholu bitcoinové bubliny (celkem již čtvrté), načež přišli o peníze a zařekli se, že do něčeho takového již peníze nedají do okamžiku, než to opět vyroste o stovky procent. To jistě není nejdůmyslnější investiční strategie. Naopak nyní, když se situace okolo Bitcoinu uklidnila, je ten nejlepší možný čas se s touto technologii, které dle nás patří budoucnost, důkladně seznámit. Drobná investice několika tisíc do kryptoměn sice dnes již nikoho boháčem neudělá, ale dá vám možnost se osobně seznámit s blockchainovou technologii a dost možná dosáhnout i velmi zajímavého zhodnocení.

Jakou kryptoměnu koupit?

Pokud jste se rozhodli koupit si první kryptoměnu, vaše volba měny je poměrně jasná. Bitcoin je stále naprosto nezpochybnitelný král kryptoměn a neumíme si představit, že by se situace v budoucnu změnila. Investice do altcoinů sice mohou teoreticky přinést lepší zhodnocení, ale jde o mnohem volatilnější prostředí, kde je mnohokrát větší šance na to přijít o celou investici. Navíc je mnohem jednodušší nakoupit altcoiny za Bitcoin, než ji nakoupit přímo za koruny.

Kde koupit Bitcoin?

Nejsnazší možnost koupě Bitcoinu představují bitcoinové automaty, které umožňují jednoduše koupit Bitcoiny za hotovost do 25 tisíc korun. Tento způsob je sice jednoduchý, ale rovněž obvykle poskytuje nejhorší směnný kurz. Další možností jsou směnárny jako například český simplecoin nebo americká coinbase. Zde je obvykle mnohem lepší kurz, ale samotný nákup je složitější a vyžaduje ověření identity.

Kde Bitcoin uložit?

Bitcoin se dá uložit do několika druhů peněženek, přičemž každé řešení má své pro a proti. Obecně nejbezpečnější je uložení v hardwarové peněžence, jako je například český trezor. To však není při investici 5000 příliš ekonomická volba, neboť samotná peněženka stojí 2500 Kč. Dále se nabízí ponechání prostředků přímo na burze či směnárně. To však s sebou nese řadu rizik v souvislosti s možností vykradení burzy a zároveň nejde o ideální řešení v případě, že chcete Bitcoinem aktivně platit. Proto doporučuji vybrat si jednu z řady mobilních peněženek, protože ta poskytuje nejvyšší komfort pro platby. Pro maximální zabezpečení je však vhodnější zvolit softwarovou peněženku či paper wallet.

Co s Bitcoinem dělat?

Bitcoin má suverénně nejvyšší míru adopce ze všech kryptoměn, proto je použitelný více způsoby než jen jako spekulace. V České republice jsme v této oblasti velmi pokrokoví, a tak zde již existuje více než 300 míst kde se dá Bitcoinem zaplatit. Oblast, kde však Bitcoin skutečně exceluje, jsou přeshraniční platby. Zatímco přeshraniční bankovní styk je velmi často pomalý a drahý, při použití Bitcoinu není rozdíl, jestli platíte ve večerce na rohu, nebo člověku na druhé straně světa. Obě platby budou do hodiny zpracované.

Dále je možné pomocí Bitcoinu investovat do dalších digitálních měn, avšak zde je potřeba zachovat maximální možnou míru opatrnosti, protože vedle vysoké volatility kryptoměny obsahují největší množství podvodů ze všech odvětví. Proto je před větší investicí nezbytné strávit větší množství času samostudiem odvětví, nebo se obrátit na některý z fondů.