Dočká se Bitcoin svého ETF fondu?

Aktuálně nejdiskutovanějším tématem ve světě kryptoměn je řízení u americké agentury SEC o povolení kryptoměnových ETF fondů, přičemž zdaleka největší šance se dávají fondu Van Eck Solid X Bitcoin Trust.[1] Fond má v případě schválení obchodní model postavený na nákupu Bitcoinu a následném prodeji podílových listů investorům. Fond chce cílit na institucionální investory s cenou 200 000 dolarů za podílový list.[2] ETF umožní snazší a bezpečnější investici pro institucionální investory díky absenci rizik s přechováváním kryptoměny a předpokládané vyšší likviditě. Oznámení o projednávání této žádosti se během měsíce července stalo jedním z hlavních důvodů růstu ceny Bitcoinu o více než 20 % a optimisté očekávali, že v případě schválení dojde k strmému růstu nad hranici 10 000 dolarů.

Optimistická očekávání byla následně zchlazena rozhodnutím SEC o zamítnutí jiné žádosti o vytvoření bitcoinového ETF fondu, za kterým stojí bratři Winklevossovi (olympijští atleti, vlastníci kryptoměnové burzy Gemini, známí sporem o práva k sociální síti facebook), přičemž se jednalo už o jejich druhý návrh, který byl zamítnut.

Ačkoliv komisaři SEC žádost bratří Winklevossových neschválili, nebylo to jednomyslné rozhodnutí, o čemž ostatně svědčí i vyjádření komisařky Hester M. Peirce ve svém disentu. Komisařka Hester M. Peirce ve svém disentu poukázala na to, že návrh splňuje požadavky Securities Exchange Act a dále, že SECem vytýkané nedostatky bitcoinového trhu by byly vyřešeny právě pomocí přílivu institucionálních peněz skrz ETF fondy. Zdůraznila, že investoři by měli mít možnost rozhodnout o své vlastní investici. SEC návrh zamítl 3:1 a je tedy reálná šance, že další návrh bude schválen.

Rozhodnutí o fondu Van Eck Solid X Bitcoin má padnout během následujících měsíců. Pro ostatní žádosti o povolení kryptoměnových ETF si SEC stanovil deadline na 21. září 2018 s tím, že v tento den dá definitivní odpověď, zda fondy povoluje, či nikoliv.[3]

[1] https://cryptodisrupt.com/bitcoin-etf-90-chance-of-approval/?cn-reloaded=1

[2] https://news.bitcoin.com/bitcoin-etf-firms-team-reapply-200000-price-targets-wall-street-institutions/

[3] https://www.coindesk.com/sec-delays-decision-on-direxions-bitcoin-etfs-until-september