Dočkáme se prvních bitcoinových ETF?

Americká společnost CBOE (Chicago Board Options Exchange), která v prosinci 2017 představila světu historicky první bitcoinové futures kontrakty stáhla svoji žádost o schválení prvních bitcoinových ETF (Exchange traded funds).

Výše zmíněný návrh byl předložen ve spolupráci s investičními společnostmi VanEck a SolidX již v červnu 2018, přičemž od této doby byl americkou komisí pro cenné papíry (SEC) několikrát odložen. Poslední a finální termín vyjádření rozhodnutí k tomuto návrhu byl stanoven na 27. února 2019. Tohoto termínu se však návrh v důsledku stažení žádosti ani nedočká.

Největší naděje na úspěch

Ze všech podaných žádostí o ETF byly největší naděje na úspěch přisuzovány právě návrhu od CBOE, VanEck a SolidX, a to zejména díky faktu, že by se Bitcoin na rozdíl od ostatních návrhů fyzicky nakupoval a nejednalo by se pouze o futures kontrakty. Dalším faktorem, hrajícím do karet tohoto návrhu byla vysoká cena jednoho cenného papíru, která byla nastavena na 200 tisíc USD, což mělo naznačovat ubírání tohoto produktu spíše k velkým investorům než k retailové skupině, kterou se regulační orgány snaží nejvíce ochraňovat před rizikovými investicemi, do kterých kryptoměny spadají.

CBOE údajně návrh stáhla z důvodu probíhajícího shutdownu v USA, při kterém se zastavilo financování veřejných institucí a mnoho státních zaměstnanců muselo odejít na placené dovolené, což mělo za následek omezení provozu státních institucí včetně SECu. V takovém případě by bylo prý zřejmé, že by návrh neprošel. Burza však uvedla, že se chystá po vyjasnění situace návrh americké komisi znovu předložit, datum však prozatím není jasné.

Komplikace s politickou situací v USA

Komplikace spojené se současnou politickou situací v USA však v kryptoměnovém odvětví nepostihly pouze schválení ETF. Dlouho očekávaná kryptoměnová burza BAKKT, spadající pod New Yorskou burzu cenných papírů v současné době taktéž čeká na schválení od regulátora (CFTC). Je tedy velice pravděpodobné, že v důsledku výše zmíněných události bude celý schvalovací proces trvat mnohem déle.

Reakce trhu

Jak na tyto události reagoval trh? Prakticky nijak. Mnozí jistě očekávali dramatický pád a výprodeje podobné těm, které jsme mohli vidět v minulosti, to se však nenaplnilo. Cena Bitcoinu sice bezprostředně po ohlášení zprávy klesla cca o 1 %, rychle se však vzpamatovala a vrátila na svoje původní hodnoty. O čem to svědčí? Tato situace nám ve spojitosti s nízkými objemy na trhu jasně ukazuje, že se v trhu nachází minimum spekulantů a že je trh ovládán převážně dlouhodobými a velkými investory, což může naznačovat pozitivní výhledy do budoucna, jelikož právě v těchto situacích se Bitcoin v minulosti nacházel okolo dna své korekce.