Zpřístupnění Bitcoinu Gold

S cílem „znovu decentralizovat bitcoin“ byla v neděli 12.11.2017 veřejnosti zpřístupněna nová kryptoměna bitcoin gold [BTG]. Decentralizace se má docílit tím, že k těžbě BTG již nebude možné používat specializovaná zařízení, tzv. ASIC (Application-Specific Integrated Circuit). Zatím to ale vypadá, že bitcoin gold bude při cestě k naplnění tohoto úkolu čelit významným překážkám.

 

Přesto, že se jedná technicky o altcoin (tedy alternativu bitcoinu), ve skutečnosti jde o nejnovější kryptoměnu vytvořenou tzv. forkem (rozdělením) bitcoinového blockchainu, a tak všichni, kdo vlastnili libovolný počet bitcoinu v okamžiku tohoto rozdělení, získali ekvivalentní množství BTG.

 

Podle dostupných údajů to vypadá, že BTG má před sebou náročnější cestu než dřívější fork Bitcoin Cash [BCH], který byl spuštěn v srpnu tohoto roku. Google uvádí, že co do počtu jednotlivých vyhledávání pojmu „bitcoin gold“ (případně „BTG“ atd.) před svým zpřístupněním má tato nová měna u lidí mnohem nižší povědomí, než měl před svým spuštěním zmíněný BCH. Sice byl o BTG v době rozdělení značný zájem, nicméně s blížícím se zpřístupněním veřejnosti v listopadu tento zájem výrazně opadl. Zájem o oba zmíněné deriváty samozřejmě i nadále zůstává ve stínu jejich původce – bitcoinu, který byl dle Google v první polovině listopadu vyhledáván 20x častěji než bitcoin cash a 50x častěji než bitcoin gold.

 

Nebylo překvapením, že těsně před zpřístupněním BTG byl vyvíjen značný kupní tlak vůči BTG Futures, přičemž v sobotu 11.11. tyto investiční deriváty atakovaly hranici 500$ za kus. Nicméně v okamžiku zpřístupnění obchodování s BTG došlo k situaci, kdy aktuální majitelé Bitcoinu (a tedy i BTG) tuto zdarma získanou měnu co nejrychleji prodávali pro okamžitý zisk. Toto zapříčinilo, že hodnota BTG poklesla až na aktuálních 132$ za kus.

 

Většina bitcoinových služeb ještě nepovolila vybírání BTG, a tak zatím není zřejmé, zda uživatelé a obchodníci s kryptoměnami budou tuto měnu i nadále prodávat pro okamžitý zisk, zda budou držet měnu v případě, že kryptoměna prokáže svou života a konkurenceschopnost v dlouhém období, nebo využijí příležitosti její relativně nízké ceny k jejímu nákupu.