Logo EOS

EOS: nový unikátní přístup

EOS vstoupil do světa kryptoměn s velmi jasným cílem. Dal si za úkol dovést využitelnost decentralizované aplikace na úroveň dnešních centralizovaných komerčních řešení. Navzdory tomu, že se technologie blockchainu může zdát revoluční, tak v současné době stále zaostává z praktického hlediska využití. EOS tuto skutečnost chce změnit svým vlastním unikátním operačním systémem na bázi blockchainu. Oproti konkurenci EOS plánuje umožňovat transakce s vyšší rychlostí a levnějšími poplatky. EOS je zatím v beta fázi, kde probíhá vytváření a testování nových aplikací.

Zakladatelem tohoto projektu je zkušený vývojář Dan Larimer, který má na kontě projekty Steem či Bitshares.

Vývoj trhu

Po uvedení 200 000 000 tokenů vydaných v ICO na trh dosáhl EOS ceny 4,5 dolaru. Poté se během následujících měsíců jeho cena snížila až pod úroveň 1 dolaru. Nízká cena spolu s vysokou důvěrou v projekt byly impulzem k novému růstu, přičemž v průběhu prosincové nákupní horečky dosáhl EOS ceny 16,6 dolaru.

V aktuální situaci EOS nijak nezaostává a neztrácí na popularitě, což dokazuje i jeho pozice v Top 6 kryptoměn s nezanedbatelnou tržní kapitalizací, která ke dni 4.4.2018 činí přibližně 4 600 000 00 $.  V oběhu je v současné době 750 000 000 tokenů.

Rychlost

EOS je navržen jako decentralizovaný operační systém s možností horizontálního a vertikálního škálování aplikací. Jednoduše řečeno EOS bude rychlý superpočítač na síti, který by měl zvládnout více jak 56 tisíc transakcí za sekundu. Pro srovnání Ethereum zvládá okolo 20 transakcí za sekundu. Touto mimořádnou rychlostí konkuruje EOS i současným leaderům na trhu zprostředkování transakcí  jako je například společnost VISA.

Poplatky

K další nesporné výhodě budou patřit minimální poplatky za transakce. EOS bude k přesunu transakcí používat koncept DPOS (delegated proof of stake). Tento způsob potvrzování transakcí je šetrný z hlediska energetické zátěže a zároveň umožňuje demokratické hlasování v rámci hlavních uzlů, což zabrání tomu, aby velké těžařské firmy ovládly větší část samotné sítě.

Samotný koncept vybraných delegátů pověřených posíláním transakcí spočívá ve volbě 20 delegátů s největším počtem hlasů. Váhu hlasu udává množství nashromážděného EOSu. Delegáti jsou za svůj výkon odměněni formou EOS tokenů. Pokud vzniknou pochybnosti o věrohodnosti (nedecentralizaci) delegáta, je možné ho formou hlasování nahradit důvěrnějším.

Distribuce tokenů v číslech

Distribuce začala 26. června 2017 a skončí 1. července 2018.

Celkové množství distribuovaných tokenů je omezeno na 1 000 000 000.

200 000 000 bylo rozděleno v prvních 5 dnech ICO.

700 000 000 se bude rozdělovat po 23 hodinách po 2 000 000 až do 1. července 2018.

100 000 000 si nechává společnost block.one.

Před ukončením distribuce je nutné spojit svoji Ethereum peněženku s EOS veřejným klíčem. Jinak hrozí, že se EOS ERC 20 tokeny nezapíší na nově vzniklý blockchain. Více na oficiální stránce.

Závěrem

Smyslem této technologie je posunout decentralizované aplikace opět o něco blíže komerčnímu standardu, který zatím funguje především na centralizovaných systémech. EOS nabízí nový unikátní přístup k samotnému blockchainu a jeho údržbě formou demokratického rozhodování komunity. Svým způsobem je  specifický i způsob distribuce tokenu, která bude trvat přesně rok a dává možnost pokračovat v dalším vývoji ze získávaných finančních prostředků.