6 kryptoměn, do kterých investovat v roce 2018

Ohlednutí za rokem 2017

Rok 2017 byl bezpochyby velkým rokem pro kryptoměny. Investice do nich Vám mohly vynést tisíce až desítky tisíc procent. S tím, jak se široká veřejnost postupně dozvídala o této převratné technologii a s ní spojených výnosech, každý chtěl nastoupit do rozjetého vlaku. Otázkou je: bude takové tempo pokračovat i v roce 2018?

I přes pár silnějších korekcí dokázal Bitcoin zhodnotit za celý rok o 1 390 % a předvedl tak neuvěřitelný růst. S tímto růstem souvisel i růst hodnot alternativních kryptoměn (altcoinů) jako například Ethereum a Litecoin. Ethereum, kryptoměna s druhou nejvyšší tržní kapitalizací, dokázalo zhodnotit téměř o 2 000 % a hodnota Litecoinu, nyní na 7. místě, vzrostla o více než 5 300 %. S tím, jak rostl zájem zbohatnout na kryptoměnách, lidé vkládali své naděje do alternativních či nově vznikajících kryptoměn. To způsobilo, že jejich počet raketově rostl a začátkem letošního roku bylo možné koupit necelých 1 500 alternativních kryptoměn.

Jelikož tržní kapitalizace mnoha z nich výrazně vzrostla a růst hodnot altcoinů přesáhl mnohokrát desítky tisíc procent, začalo docházet k oslabování dominantního postavení Bitcoinu. I přesto si Bitcoin stále drží své prvenství s náskokem před druhým Ethereem téměř o dvojnásobek jeho tržní kapitalizace.

Výhled na rok 2018

I přesto, že rok 2018 bude charakteristický přívalem institucionálních investorů, jsme stále na začátku. Vše naznačuje tomu, že v roce 2018 poroste počet kryptoměn nacházejících reálné využití a počet maloobchodníků a poskytovatelů služeb přijímajících Bitcoin a jiné kryptoměny jako prostředek směny.

Pro níže uvedené kryptoměny může být rok 2018 zlomový, a proto by neměly ujít vaší pozornosti.

Litecoin (LTC)

Litecoin byl vytvořen v roce 2011 bývalým zaměstnancem Googlu, Charliem Lee. Lee chtěl vytvořit kryptoměnu, která by byla levnější a rychlejší alternativou Bitcoinu. Tím chtěl zajistit užití Litecoinu při běžných platbách a transakcích. Litecoin je navržen tak, aby měl maximální limit 84 milionů coinů, oproti tomu Bitcoinu má coinů pouze 21 milionů.

Litecoin je kryptoměnou, která se má stát v nadcházejících letech prostředkem směny číslo jedna. Je a stále bude mnoho konkurujících vyzyvatelů na funkci prostředku směny, kteří si vedou lépe v několika oblastech, jako např. Vertcoin, Dash, Decred a další. Pokud ale bereme v úvahu denní objem, blok za sekundu, transakční poplatky, počet burz, na kterých je Litecoin zařazen, síťový efekt a uznání Litecoinu trhem, pak dnes nenajdeme jedinou kryptoměnu, která by si v těchto zmíněných bodech vedla lépe, než právě Litecoin.

Přestože Charlie Lee už svůj podíl prodal, nadále se aktivně podílí na jeho vývoji a marketingu. U Litecoinu se také očekává větší provázanost s Bitcoinem pomocí řešení zvaných Lightning Network a Atomic Swaps, která zajistí doslova bleskové transakce napříč různými blockchainy a snížení dosavadních transakčních poplatků.

Cardano (ADA)

Přestože se Cardano nachází v žebříčku Top 10 kryptoměn dle tržní kapitalizace, jedná se na trhu s kryptoměnami o nováčka. Cardano je zatím ve fázi vývoje a nepřináší tedy zatím žádnou reálnou hodnotu. Na rozdíl od klasického blockchainu, kde jde o rychlé a bezpečné platební transakce, Cardano nabízí i další nesporné výhody. Cardano chce nabídnout technologickou platformu schopnou provozovat finanční aplikace, kterou by měli jednoho dne používat jak jedinci, tak i různé organizace a vlády po celém světě.

Cardano je vyvíjeno týmem akademiků a inženýrů pod vedením Charlese Hoskinsona. Toto jméno je Vám možná povědomé, protože Hoskinson byl jedním ze spoluzakladatelů Etherea. Jejich platforma je postavena ve vrstvách, což dodává systému flexibilitu, snadnější udržovatelnost a možnost upgradů pomocí soft fork.

Cardano představuje nový proof-of-stake mining algoritmus zvaný Ouroboros sloužící k dosažení konsensu jednotlivých uzlů sítě. Tento algoritmus je jednou z nejdůležitějších inovací, kterou Cardano přináší a představuje jeho důležitou část. Ouroboros tak eliminuje proof-of-work algoritmus, který je energeticky náročný a momentálně způsobuje problémy škálování u mnoha kryptoměn, včetně Bitcoinu.

Tento algoritmus dokáže podle vývojářů ubránit samotný blockchain proti hackerským útokům. Jeho zabezpečenost byla matematicky ověřena, a tak se možná dočkáme plně zabezpečené kryptoměny.

Vertcoin (VTC)

Vertcoin lze považovat za téměř perfektní kopii Litecoinu. Nejzásadnější rozdíl je bezesporu v zabudované rezistenci vůči ASIC minerům. Tím odpadá problém, který má Bitcoin. Bitcoin byl vytvořen jako decentralizovaná kryptoměna, avšak jeho těžba se díky ASIC minerům začala postupně centralizovat do větších center. Vertcoin se této centralizaci chce bránit a to znamená, že těžit Vertcoin mohou i obyčejní uživatelé doma na svých počítačích. Jeho aktivní tým developerů se veřejně vyjádřil k tomu, že pokud někdy bude vyvinut ASIC, který by fungoval na jejich algoritmu, změní svůj dosavadní algoritmus v hard forku.

Kromě rezistence vůči ASIC minerům, Vertcoin nabízí další zajímavé funkce. Blíží se Atomic Swaps mezi Litecoinem a Vertcoinem, který zajišťuje obchod tohoto páru přímo mezi jednotlivci bez potřeby směnáren a burz. Tuto vlastnost moc kryptoměn nemá a pokud vše proběhne v pořádku, můžeme se těšit na razantní růst jeho hodnoty.

Vertcoin také představil funkční verzi one-click mineru – software, který si může každý jednoduše nainstalovat a začít těžit na svém počítači již během pár kliknutí.

Dále byl spuštěn Vertbase, směnárna pro Vertcoin, jehož cílem je usnadnit a zrychlit směnu amerického dolaru na Vertcoin a zvýšit tím počet lidí, kteří tuto kryptoměnu používají. Zjednodušení způsobu, jakým lidé získávají Vertcoin, povede k novým a inovativním způsobům jeho využití, a to je něco, co by mohlo v blízké budoucnosti zvýšit jeho hodnotu.

PIVX (PIVX)

PIVX je akronym pro Private Instant Verified Transaction(X), doslova přeloženo jako anonymní okamžitá ověřená transakce. Jak název napovídá, PIVX se snaží o vybudování užitečného digitálního prostředku směny, kterým by bylo snadné platit anonymně a bezpečně každý den.

PIVX byl spuštěn v únoru 2016 pod jménem Darknet (DNET). Vývojářům leží na srdci, aby měli uživatelé PIVXu právo jej směňovat anonymně a bezpečně, bez korporátních a úředních vlivů, slídilů a zločinců. Věří, že v dnešním světě je důležité nechat jedince směňovat a užívat své prostředky tak, jak uznají za vhodné, a s klidnou duší, že jejich transakce probíhají rychle a anonymně.

PIVX je podobný anonymnímu altcoinu DASH, je však v mnoha ohledech lepší a inovativnější alternativou. Příkladem může být proof-of-stake systém, oproti proof-of-work systému, kterým je vybaven Dash.

PIVX je slibná anonymní měna. Přestože se během jeho cesty objevilo pár zaškobrtnutí ohledně implementace anonymní technologie, zůstává komunita a vývojářský tým i nadále aktivní a optimistický. PIVXu se s vysokým objemem obchodů a podporou hlavních burz daří na trzích skvěle a vypadá to, že tu s námi bude ještě dlouhou dobu. Úplná anonymita implementací Zerocoinu, okamžité transakce se zanedbatelnými transakčními poplatky díky SwiftX a výnosy z investic díky stakingu, tím vším si tento solidní altcoin říká o naši pozornost.

Verge (XVG)

 Verge je zabezpečená a anonymní decentralizovaná kryptoměna se systémem proof-of-work. Pravá anonymita bude v budoucnosti nezbytnou vlastností kryptoměn. Víme, že Bitcoin není plně anonymní, protože jeho blockchain obsahuje veřejnou účetní knihu s historií všech proběhlých transakcí. Lidé tak mohou vidět veškeré transakce, které proběhly na pozorovaných účtech, na které adresy odešly a kolik je na konkrétní adrese nastřádáno Bitcoinů.

Dovedete si představit, že by Vám kdokoliv mohl nahlédnout do účtu a zjistit, kolik máte našetřeno peněz? Při veřejně dostupných informacích o účtu hrozí, že se stanete obětí zločinu či cíleného hackerského útoku. Podobně to platí i u firem, které akceptují platby v kryptoměnách. Vaši konkurenti tak mohou vidět cashflow, příjmy a nákupy u Vaší firmy.

Verge se chlubí velmi rychlou tvorbou nového blocku (block time), která trvá 30 s, a jeho motivací je směřování informace skrz Tor a I2P služby, které přidávají na prvku anonymity.

Implementace Wraith Protocolu představila novou funkci této kryptoměny, která dovoluje jeho uživatelům vybrat mezi veřejným a privátním ledger, tedy účetní knihou, kam se zapisují veškeré transakce a pohyby. Tohle konkrétně je důležité při provádění transakcí. To znamená, že s tímto protokolem není žádná z transakcí, kterou uživatel provede, zapsána do ledgeru. Díky této implementaci je kryptoměna anonymní do takové míry, že ji ani blockchainoví průzkumníci nedokáží vystopovat.

Ze způsobu, jakým uživatelé reagovali na spuštění Wraith Protocolu je jasné, že krypto obchodníci vyhledávají měny, které jsou více zabezpečené a anonymní, a Verge dokázal, že právě mezi takové měny patří. Verge také na testech prokázal, že jeho transakce jsou dostatečně zabezpečené i proti hrozbám, které představují kvantové počítače.

Pokud se vývojářům podaří implementovat RSK token, Verge se stane první kryptoměnou nabízející anonymní smart contracty.

Ubiq (UBQ)

Ubiq je fork Etherea, stejně jako Ethereum Classic. Oproti Ethereu, které je neustále v testovací verzi, což může být v určitých oblastech značná nevýhoda, je Ubiq stabilní kryptoměnou. Ten má náležité vlastnosti potřebné pro podporu firemních zákazníků, které mají zvláštní požadavky, kvůli jejich rozsahu a rizikovému profilu.

Ačkoliv je Ethereum inovativnější technologie, která se neustále mění, je o to více náchylné k chybám a jiným problémům. Tomu se Ubiq chce vyvarovat stabilitou a spolehlivostí. Další výhodou může být těžba. Starší hardware Vám bohatě postačí pro efektivní těžbu Ubiqu na pár let, kdežto pro těžbu Etherea musíte mít lepší techniku, která vyžaduje mnohem vyšší počáteční investici.

Ubiq je přímý konkurent Etherea, avšak oproti mnoha jiným kryptoměnám a projektům si neprošel ICO (initial coin offering). To znamená, že nedošlo k žádnému výběru prostředků od veřejnosti na vývoj ani k předtěžení měny. Jakékoliv Ubiq coiny, které vývojáři vlastní, získali následnou těžbou nebo nákupem na jedné z burz. Vývojáři věnují svůj volný čas k vývoji této kryptoměny a snaží se vytvořit co možná nejlepší produkt, protože stejně jako investoři mají totožný zájem o to, aby si tato kryptoměna vedla dobře.

S celkovou kapitalizací něco pod 0,2 % Etherea má Ubiq dostatek místa pro svůj potenciální růst.