Logo EOS

EOS – blockchainový operační systém

EOS vstoupil do světa kryptoměn s velmi jasným cílem. Dal si za úkol dovést decentralizované aplikace na úroveň dnešních centralizovaných komerčních řešení. Navzdory tomu, jak se může zdát technologie blockchainu revoluční, tak stále zaostává z praktického hlediska využití. EOS tuto skutečnost chce změnit svým vlastním unikátním operačním systémem na bázi blockchainu. Soustředí se na kritické prvky decentralizované sítě jako je rychlost a poplatky. Díky tomu má potenciál tvořit rychlé transakce s nízkými poplatky. EOS je zatím v beta fázi, kde probíhá vytváření a testování nových aplikací.

 

Zakladatelem tohoto projektu je zkušený Dan Larimer, který má na kontě projekty Steem či Bitshares.

 

 

Vývoj trhu

 

Po uvedení na trh se z celkových 200 000 000 tokenů, které se rozdávaly na ICO, EOS dosáhl ceny 4,5 $. Poté se během následujících měsíců cena snížila až pod 1 $. To vedlo k novému impulzu a cena začala prudce růst společně s Bitcoinem. V prosincové nákupní horečce dosáhl na cenu 16,6 $.

 

V aktuální situaci EOS nijak nezaostává a neztrácí na popularitě, což dokazuje i jeho pozice v Top 6 kryptoměn s nezanedbatelnou tržní kapitalizací ke dni 4.4.2018 přibližně 4 600 000 00 $.  V oběhu je v současné době 750 000 000 tokenů.

 

 

Rychlost

 

Tato nová architektura má běžet jako decentralizovaný operační systém s možností horizontálního a vertikálního škálování aplikací. Jednoduše řečeno EOS bude rychlý super počítač na síti, který by měl zvládnout více jak 56 tisíc transakcí za sekundu. Pro srovnání Ethereum zvládá okolo 20 transakcí za sekundu. Touto mimořádnou rychlostí konkuruje i komerčním společnostem jako je například VISA.

 

 

Poplatky

 

K další nesporné výhodě budou patřit minimální poplatky za transakce. EOS bude k přesunu transakcí používat koncept DPOS (delegated proof of stake). Tento způsob potvrzování transakcí je ekonomický z hlediska energetické zátěže a zároveň umožňuje demokratické hlasování v rámci hlavních uzlů, což zabrání tomu, aby velké těžařské firmy ovládli větší část samotné sítě.

 

Samotný koncept vybraných delegátů pověřených pro posílání transakcí spočívá ve volbě 20 delegátů s největším počtem hlasů. Váhu hlasu udává množství nashromážděného EOSu. Delegáti jsou za svůj výkon odměněni formou EOS tokenů. Pokud vzniknou pochybnosti o věrohodnosti (nedecentralizaci) delegáta, je možné ho formou hlasování nahradit důvěrnějším.

 

 

Distribuce tokenů v číslech

 

Distribuce začala 26. června 2017 a skončí 1. července 2018.

Celkové množství distribuovaných tokenu je omezeno na 1 000 000 000.

200 000 000 bylo rozděleno v prvních 5 dnech ICO.

700 000 000 se bude rozdělovat po 23 hodinách po 2 000 000 až do 1. července 2018.

100 000 000 si nechává společnost block.one.

 

Před ukončením distribuce je nutné spojit svoji Ethereum peněženku s EOS veřejným klíčem. Jinak hrozí, že se EOS ERC 20 tokeny nezapíší na nový vzniklý blockchain. Více na oficiální stránce.

 

 

Závěrem

 

Smyslem této technologie je posunout decentralizované aplikace opět o něco blíže komerčnímu standardu, kde zatím vše běží především na centralizovaných systémech. EOS nabízí nový unikátní přístup k samotnému blockchainu i jeho údržby formou demokratického rozhodování komunity. Svým způsobem je i specifický způsob distribuce tokenu, která bude trvat přesně rok a dává možnost pokračovat v dalším vývoji ze získávaných finančních prostředků.